а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаболи

подзаболат
Вид збор: Глагол, свршен
Заболи малку, во одредена мера, кратко време.
Примери:
Сношти ме подзаболи забот.
Изведенки
подзаболува несв.
подзаболуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи