а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поджолтне

поджолтнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За растение - добие жолтеникава боја, стане жолтеникав.
Англиски: yellow Албански: zverdhet
Примери:
Лисјата на пиперот поджолтнале.
2. За човек - стане блед.
Англиски: fade Албански: zbehet
Примери:
Лицето и пожолтна од тешката болест.
Изведенки
поджолтува несв.
поджолтуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи