а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подетини

(се) подетинат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане како дете, се однесува како дете.
Англиски: become childish
Примери:
Стариот подетини со годините.
Изведенки
1. подетинува несв.
(се) подетинуваат
2. подетинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи