а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подеси

подесат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45346
нагоди, намести, штелува
Англиски: adjust Српски: подесити
Употреба: Дијалектен збор , Технологија
Примери:
Го подеси радијаторот.
Изведенки
1. подесува несв.
подесуваат
2. подесување ср.
глаг. им.