а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подене

поденат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Започне разговор, иницира разговор.
Англиски: address
Примери:
Таа го подена разговорот околу последните случувања.
2. Започне кавга.
Англиски: quarrel
Примери:
Тој подена кавга со брата си околу наследството.
3. Задре некого.
Англиски: tease
Примери:
Тој го подена за девојчето од соседите.
Изведенки
1. поденува несв.
поденуваат
повт.
2. поденување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи