а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подем

(едн.) подемот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7415
Силен развој на нешто.
Англиски: rise Албански: zhvillim, rritje
Примери:
Брз подем на свинскиот грип.
Подемот и падот на најстарата банка во светот.
Подем на литературата за деца.