а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поделка

мн. поделки
Вид збор: Именка, женски род
Ознака за тоа што е поделено на делови.
Англиски: partition
Примери:
На нишанот имаше пет поделки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи