а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поделен

поделени
Вид збор: Придавка
Што е предмет на делба.
Англиски: divided
Примери:
Неговото семејство станува политичко оружје во нашето поделено општество.
Поделените подароци брзо беа распакувани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи