а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поделба

мн. поделби
Вид збор: Именка, женски род
1. Распределба на нешто на повеќе делови или меѓу повеќе единки.
Англиски: partition Албански: ndarje
Примери:
Поделба на имот на наследниците.
2. Делба на делови од кои се состои целината.
Англиски: division Албански: pjesëzim, ndarje
Примери:
Часот го делиме на минути и секунди.
3. Делба на истородни предмети или поими на групи, видови, разреди според определени карактеристики.
Англиски: classification Албански: ndarje, klasifikim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи