а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подеднакво

Вид збор: Прилог
На еднаков начин, истоветно.
Англиски: equally
Примери:
Сите сме подеднакво одговорни.
Подеднакво е изненаден.
Ова подеднакво се однесува како на мажите така и на жените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи