а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поддувне

поддувнат
Вид збор: Глагол, свршен
Дувне малку, дувне лесно, дувне во некоја мера.
Примери:
Ветерот поддувна од планината.
Изведенки
поддувнува несв.
поддувнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи