а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поддршка

мн. поддршки
Вид збор: Именка, женски род
Поддржување, прифаќање на нечии идеи, настојувања, работа, дејствување.
Англиски: support Албански: mbështetje
Примери:
Дадовме поддршка на таа иницијатива.
Твојата поддршка ми е многу важна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи