а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поддржи

поддржаа
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде поддршка.
Англиски: support Албански: përkrah, mbështes
Примери:
Родителите ја поддржаа идејата на професорот за дополнителна настава.
Го поддржаа со пари востанието.
2. (се поддржа) Заемно си даде поддршка.
Англиски: support Албански: përkrahë
Примери:
Тие се поддржаа во своите идни планови.
Изведенки
1. поддржува несв.
(се) поддржуваат
2. поддржување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи