а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поддржател

мн. поддржатели
Вид збор: Именка, машки род
Лице што поддржува нешто (идеја, лице, партија, движење).
Англиски: supporter Албански: përkrahës
Примери:
Тие се поддржатели на новите идеи во пратијата.
Изведенки
поддржувач м.
мн. поддржувачи
Пример: Како што велат неговите поддржувачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи