а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поддотера

поддотераат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дотера, украси уште малку, донекаде.
Англиски: adorn
Примери:
Поддотерајте ја уште малку невестата оти идат сватовите.
Ќе ја поддотераме уште малку работата.
2. (се поддотера) Се дотера уште малку, донекаде.
Англиски: adorn
Примери:
Девојките се поддотераа и излегоа во град.
Изведенки
поддотерува несв.
(се) поддотеруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи