а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поддоаѓа

поддоаѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Одејќи се приближува малку или уште малку.
Англиски: approach
2. Доаѓа понекогаш, одвреме-навреме.
Англиски: arrive
Примери:
Поддоаѓа таа, така понекогаш, ненадејно.
Изведенки
поддојдува несв.
поддојдуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи