а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подделне

подделнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. делне
Албански: gdhend
2. (се подделне) Се делне, се пресече малку, во одредена мера.
Албански: pritem pak
Изведенки
подделнува несв.
(се) подделнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи