а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгрупа

Види и: група (ж.)
мн. подгрупи
Вид збор: Именка, женски род
Дел, подраздел на група.
Англиски: subgroup
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи