а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгризе

подгризат; подгризи, подгризете, подгризав, подгризаа, подгризал, подгризан, (ќе) подгризев, (ќе) подгризеа, (ќе) подгризел, подгризен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41675
1. Со гризење оштети одоздола.
Англиски: gnaw, bite
Примери:
Глувците го подгризале килимот.
2. Оштети, наруши нормален ред.
Англиски: damage
Употреба: Преносно значење
Примери:
Туѓината му го подгризала здравјето.
Изведенки
подгризува несв.
подгризуваат