а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгрбави

подгрбават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15820
1. Изгуби исправено држење поради болест, старост и сл.
Англиски: crook Албански: krruset
Примери:
Тешкиот живот го подгрбави.
2. (се подгрбави) Се здобие со грпка поради старост, болест и сл.
Англиски: squirm Албански: krruset
Употреба: Медицина
Примери:
Со годините, тој се смали некако, се подгрбави.
Изведенки
1. подгрби св.
подгрбат
2. подгрбавува несв.
(се) подгрбавуваат
3. подгрбува несв.
(се) подгрбуваат
4. подгрбавување ср.
глаг. им.
5. подгрбување ср.
глаг. им.