а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвижник

мн. подвижници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53881
Лице што од религиозни причини се одрекол од сите уживања.
Англиски: ascetic
Употреба: Религија
Изведенки
1. подвижница ж.
мн. подвижници
2. подвижнички прид.
подвижничкиот