а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвижен

подвижни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2655
1. Што може да се движи, да се поместува, да се мрда (за механизам, дел од телото итн.)
Англиски: movable
Примери:
подвижен како видра
подвижен зглоб
подвижен дел на моторот
2. Што може да се поместува од едно место на друго.
Англиски: mobile
Примери:
подвижни скелиња
подвижна библиотека
3. Што е жив, енергичен, постојано во движење.
Англиски: energetic
Примери:
Тој сѐ уште е многу подвижен.
Изведенки
1. подвижно прил.
2. подвижност ж.