а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвеска

мн. подвески
Вид збор: Именка, женски род
1. (обично во мн.) Лито ткаена лента за врзување на чорапите.
Англиски: garter Албански: llastik çorapesh
2. Појас за прицврстување на пафтите или што се носи само како колан.
Албански: gajtan
3. Женски накит за украсување на косата како вештачко продолжување на косата на млада невеста на денот на венчавката.
Албански: stoli në majet e flokut
Примери:
Невестата носеше подвески со пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи