а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбуцне

подбуцнат; подбуцни, подбуцнете; подбуцнав, подбуцнаа; подбуцнал; подбуцнат; подбуцнев, подбуцнеа; подбуцнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19323
1. Буцне малку, до одреден степен.
Албански: nxit
Примери:
Подбуцни го огинот, згаснал.
2. Мушне во ребра, во слабина, со цел да сврти внимание.
Англиски: poke Албански: shpoj
Примери:
Го подбуцна со лактот и со очите му покажа накај вратата.
3. Поттикне на нешто лошо, на кавга.
Англиски: instigate Албански: ndërsej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ги подбуцна соседите да се скараат за меѓата.
4. (се подбуцне) Се мушне по малку со некого, заемно.
Англиски: poke Албански: prekem
Примери:
Момчињата се подбуцнаа намавнувајќи со глава кон девојките.
Изведенки
1. подбуцнува несв.
(се) подбуцнуваат
2. подбуцнување ср.
глаг. им.