а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбради

подбрадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Забради шамија или шал врзувајќи ги краиштата по брадата.
Албански: lidh nën mjekër
2. (се подбради) Се забради под брадата.
Албански: lidh nën mjekër
Примери:
Се подбради со шамијата и излезе на сокак, на портата.
Изведенки
1. подбрадува несв.
(се) подбрадуваат
2. подбрадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи