а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбие

(се) подбијат; подбиј; подбијте; подбив, подбија; подбил; подбиеја; подбиел; подбиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36286
Се пошегува со некого, направи шега со некого, на нечија сметка.
Англиски: mock
Примери:
Девојката се подбила шега со момчето.