а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбиде

подбидат
Вид збор: Глагол, свршен
Испроба, искуша малку некого, наведе да се искаже за нешто, да открие своја намера, тајна, мислење и сл.
Англиски: challenge
Примери:
Подбиди го дали знае што има ново во чаршија.
Изведенки
1. подбидува несв.
подбидуваат
2. подбидување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи