а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбив

мн. подбиви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10793
1. Навредлива шега или постапка, исмејување, преѕирно однесување кон некого или нешто.
Англиски: mockery Албански: përbuzje
Примери:
За срам и за подбив станал.
2. подлога, темел
Англиски: foundation Албански: bazë, temel
Изрази
Земе на подбив (некого, нешто) - се подбие (со некого, со нешто).