а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбивен

подбивниот
Вид збор: Придавка
Што содржи, што изразува подбив.
Англиски: mockingly
Изведенки
1. подбивно прил.
Со подбив, на подбивен начин.
Пример: Подбивно му се насмеа.
2. подбивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи