а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбива

(се) подбиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7255
се пошегува, се шегува
Англиски: joke, mock
Примери:
Не се подбивај со мене!
Изведенки
подбивање ср.
глаг. им.