а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбивач

мн. подбивачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што сака да се подбива, што е склон на подбивање.
Англиски: joker, jester
Примери:
Подбивачите не разбираа.
Се сторија подбивачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи