а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбеси

(се) подбесат
Вид збор: Глагол, свршен
За рана - се влоши, загнои (од вода, студ, нечистотија).
Англиски: fester
Примери:
Му се подбесило пресеченото место на раката.
Изведенки
подбесува несв.
(се) подбесуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи