а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбели

подбелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Подбели, обели малку, донекаде.
Англиски: whiten Албански: zbardh
Примери:
Многу рано косата му подбелела.
2. Побледи, избледи малку.
Англиски: pale Албански: zbardhohet, zbehet
Примери:
Лицето му подбелело.
Од долго носење алиштата веќе подбелеле.
Изведенки
1. подбелува несв.
подбелуваат
2. подбелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи