а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбегне

подбегат
Вид збор: Глагол, свршен
Подизбега малку, се потргне настрана од дофат или од пат.
Англиски: skip
Примери:
Само што помисли дека ќе го фати, кучето пак му подбегна.
Изведенки
1. подбегнува несв.
подбегнуваат
2. подбегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи