а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

податок

мн. податоци
Вид збор: Именка, машки род
Факт што помага нешто да се дознае, да се докаже, да се реши или да се заклучи.
Англиски: data Албански: të dhëna
Примери:
Биографски податоци.
Лични податоци.
Статистички податоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи