а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подапне

подапнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покасне малку, апне.
Англиски: bite
Примери:
Подапна малку и отиде на работа.
2. поткаса
Англиски: bite
Употреба: Деминутив
Примери:
„Ако имаш маж... како што велиш дека имаш, тогаш да му кажеш да те поприбере дома и да ти го подапне јазикот, разбра?“
Изведенки
подапнува несв.
подапнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи