а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поданство

мн. поданство
Вид збор: Именка, среден род
1. Припадност на граѓанинот кон дадена држава.
Англиски: citizenship Албански: shtetësi
Употреба: Архаизам
2. Припадност кон владарот и верност кон неговата власт.
Албански: shtetësi
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи