а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поданик

мн. поданици
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што има поданство на дадена држава.
Англиски: citizen Албански: shtetas
Употреба: Архаизам
2. Тој што е во поданички однос, што се покорува на власта на господарот.
Англиски: subject Албански: pjestar, subjekt
Употреба: Историја
Примери:
Кралската власт ќе ги штити своите поданици.
Изведенки
1. поданица ж.
мн. поданици
2. поданичка ж.
мн. поданички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи