а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подави

подават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Удави сите, сѐ со ред.
Англиски: strangle
2. (се подави) Удави многумина или сѐ.
Англиски: suffocate, drown
Примери:
Малку требало да се подават.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи