а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погром

мн. погроми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14180
1. Колеж и грабеж на имотот на незаштитено население, организирани од власта или со нејзина премолчена согласност, врз етичка, верска и друга основа.
Англиски: pogrom
2. Насилство над тие што мислат и што дејствуваат поинаку.
Англиски: pogrom
Употреба: Преносно значење