а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погрми

погрмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Грми кратко време.
Англиски: thunder
Употреба: Безлично
Примери:
Ќе погрми и ќе престане.
2. грми од оружје
Англиски: thunder
Употреба: Преносно значење