а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погрижи

(се) погрижат
Вид збор: Глагол, свршен
Поведе грижа за некого или нешто.
Англиски: take care Албански: kujdesem
Примери:
Вие одете, јас ќе се погрижам за децата.
Таа ќе се погрижи за вечерата.
Погрижете се тоа да се заврши навреме.
Изведенки
погрижува несв.
(се) погрижуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи