а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погреши

погрешат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9533
1. Направи грешка.
Англиски: err Албански: gaboj
Примери:
Погрешивме што ги оставивме сами децата дома.
Сум погрешила во сметката.
2. Направи некому неправда.
Англиски: do wrong Албански: gaboj, bëj keq
Примери:
Кажи да не сум ти погрешил.
3. (се погреши) Остане со трајна неспособност, со последица од прележана болест, од добиена повреда и сл.
Англиски: damage Албански: dëmtoj
Примери:
По несреќата, се погреши човекот и не го бидува за работа.
Ако крева тешко, ќе се погреши жената.
Изведенки
1. погрешува несв.
(се) погрешуваат
2. погрешување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК