а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поглуми

поглумат
Вид збор: Глагол, свршен
Глуми малку, некое време.
Англиски: act, pretend
Примери:
Поглуми дека е исто како и секогаш.