а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поглавје

мн. поглавја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4348
1. Дел од книга, глава.
Англиски: chapter Албански: kapitull
2. Период од развојот на нешто (историјата, определено општествено движење, дејност).
Англиски: chapter Албански: kapitull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа беше многу успешно поглавје од историјата на нашиот народ.
Тој успех означи нешто ново поглавје во развојот на организацијата.