а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погибел

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Последната четвртина на Месечината.
Англиски: waning moon
Употреба: Астрономија
Изрази
Од новина на погибел (се гледаме) - многу ретко.