а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погаѓач

мн. погаѓачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што погаѓа, што може да погоди (во цел).
Англиски: shooter Албански: shenjëtar
Примери:
Тој е добар погаѓач.
2. Тој што може да одгатне.
Англиски: guesser Албански: qëllues
Примери:
Погаѓач на карти.
Погаѓач на судбината.