а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погачица

мн. погачици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54185
1. вид баничка
Англиски: roll
Употреба: Гастрономија
2. погача
Примери:
Си месила погачица.