а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погача

мн. погачи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2852
1. Пченичен леб од тесто без квасец, печен во тепсија.
Турски: poğaça Албански: bukë, pogaçe
Употреба: Гастрономија
Примери:
бела погача
топла погача
2. Тоа што е во вид на погача.
Англиски: loaf Турски: poğaça Албански: pogaçe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Погача биено сирење.
пченкарна погача
Изведенки
погаче ср.
мн. погачиња
дем.