а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погачар

мн. погачари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што многу сака да јаде погача.
Употреба: Разговорно
2. безделник, готован
Англиски: idler
Употреба: Иронично , Преносно значење